Valresultat Enköpings kommun

Resultat av val till riksdagen för Enköpings kommun 2006, 2010, 2014 och 2018.

Parti2018 antal2018 andel2014 antal2014 andel2010 antal2010 andel2006 antal2006 andel
Moderata Samlingspartiet652322.92%706826.47%875534.80%668829.05%
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna742226.08%806730.22%732529.11%786634.17%
Centerpartiet28439.99%23808.91%252710.04%287412.48%
Miljöpartiet de gröna8853.11%14625.48%15116.01%10074.37%
Sverigedemokraterna579120.35%360713.51%13705.44%5172.25%
Liberalerna13044.58%13294.98%13305.29%12025.22%
Kristdemokraterna18696.57%10714.01%11644.63%13635.92%
Vänsterpartiet13434.72%9853.69%8963.56%8743.80%
Giltiga röster28462100.00%26698100.00%25161100.00%23020100.00%
Ogiltiga röster - blanka2250.78%3071.14%3571.40%5342.27%
Ogiltiga röster - Övriga190.07%120.04%90.04%170.07%
Valdeltagande2871587.72%2701786.00%2552784.30%2357181.16%
Antal röstberättigade32735314163028129043
Piratpartiet440.15%1490.56%1840.73%1420.62%
Feministiskt initiativ1070.38%4641.74%650.26%910.40%
Nationaldemokraterna60.02%380.17%
Enhet290.10%230.09%50.02%50.02%
Alternativ för Sverige1100.39%
Frihetspartiet50.01%
Rättvisepartiet Socialisterna20.01%30.01%30.01%
Klassiskt liberala partiet40.01%80.03%20.01%2
Svenskarnas parti240.09%2
Nordiska motståndsrörelsen110.04%
Landsbygdspartiet Oberoende640.22%220.08%
Medborgerlig samling590.21%
Landsbygdsdemokraterna1
Kristna Värdepartiet90.03%80.03%
Direktdemokraterna300.11%50.02%
Djurens parti30.01%80.03%
Norrländska Samlingspartiet1
Initiativet30.01%
Spritpartiet1
Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)70.02%11
Sjukvårdspartiet0570.25%
SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti01710.74%
Röster på partier som ej beställt valsedlar20.01%1570.03%1200.52%